Hipoterapia, jazda na koni, výcvik koní

Hipoterapia je špeciálnou formou animoterapie a predstavuje komplexnú rehabilitačnú metódu využívajúcu jedinečné spojenie človeka a koňa. Vďaka priaznivým terapeutickým účinkom je vhodná pre široké spektrum klientov, ktorí sa usilujú o zlepšenie svojho fyzického a duševného zdravia. Hipoterapia je vhodnou liečebnou metódou aj pre deti s poruchami koordinácie (napríklad pri detskej mozgovej obrne), ako aj pre ľudí s oslabeným alebo veľmi stiahnutým svalstvom. Liečivé účinky hipoterapie poznal už aj Hypokrates, ktorý vo svojej dobe odporúčal ľuďom jazdu na koni za účelom uvoľnenia stuhnutého svalstva. Hipoterapia vychádza z neurofyziologických základov a pri jej praktikovaní využíva viaceré postupy s ohľadom na konkrétny prípad a stanovenú diagnózu.

Hovorí sa, že jeden z najkrajších pohľadov na svet je práve z konského chrbta. Kôň je ušľachtilé a citlivé zviera a jeho bezpodmienečná láska nám pomáha nájsť cestu k nám samým. Zvieratá sú našimi vernými sprievodcami, učiteľmi a liečiteľmi a ich prirodzené bytie je pre nás vždy veľkou inšpiráciou. Pohybový aparát koňa je podobný tomu ľudskému a možno práve preto dokáže u ľudí s fyzickým postihnutím stimulovať mozgové centrá, ktoré nedokážu posielať správne impulzy svalom a nervom. Kone sú reprezentantmi vlastností, ako sú rýchlosť, sila, majestátnosť, ladnosť či harmónia. Schopnosť viesť takéto veľké zviera tak môže prispieť k pocitu väčšej seba hodnoty a kontroly a preniesť ju do bežného života, kedy získame pocit väčšej kontroly nad vlastným životom. Hipoterapia je darom pre všetkých ľudí a máme veľkú radosť, že môžeme tieto služby ponúkať pre všetkých, ktorí to potrebujú a spoznávať pritom množstvo úžasných ľudí.

Okrem hipoterapie si môžu milovníci koní vyskúšať aj bežnú jazdu na koni. Sloboda je najvyššou prioritou pre každého z nás a jazda na koni naprieč nespútanou krajinou v nás vždy vyvoláva podobné emócie. Mnohí z nás sa cítia v súčasnom svete spútaní množstvom rôznych pravidiel a presvedčení o tom, akí by sme mali byť a ako by sme mali žiť. Vo vnútri však každý z nás vie, kým je a cesta každého z nás je presne taká jedinečná, ako je každý z nás. Kôň vie, že je kôň a netúži byť nikým iným, nikomu sa nechce podobať, ani sa neprispôsobuje žiadnym umelo vytvoreným normám či pravidlám. Možno, že to aj to jeden z dôvodov, prečo nás tak fascinuje jeho majestátnosť, slobodný a nespútaný prejav.

Príďte si k nám zajazdiť.Všetkým začiatočníkom radi pomôžeme, všetko vám radi vysvetlíme a objasníme a pokročilí jazdci sa môžu opäť o trošku viac priblížiť k zázrakom prírody a vychutnať si pôžitok z jazdy na tomto ušľachtilom zvierati. Okrem uvedených služieb ponúkame záujemcom aj možnosť výcviku koní.